Az ingatlanárak a csúcson, az építőipar szárnyal, az anyag és munkadíjak jelentősen megdrágultak a korábbi évekhez képest. Akik most szeretnének otthont kialakítani -akár újon, akár felújításon törik a fejüket- nehéz helyzetben vannak. A választás nem könnyű a két lehetőség közül.
A felsorolt szempontokkal célom megkönnyíteni a döntést, hiszen mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai. Végül is nincs „helyes” válasz, a döntés sok tényezőtől, és a körülményektől is függ.
Lássuk pontosan mivel jár egy felújítás, illetve új otthon építése.
Elsődleges szempont az igények pontos megfogalmazása, például: milyen célt fog szolgálni az ingatlan, milyen anyagi keret áll rendelkezésünkre, mennyi időre lesz szükség a kivitelezéskor? (Megjegyzés: A tervezéssel is számoljunk!) Az építőipar felfutása miatt nehéz kivitelezőket találni, illetve jóval előre egyeztetni kell velük. Emellett fontos döntés, hogy generálban végeztetjük el a munkálatokat vagy szakáganként hívjuk ki őket.
FELÚJÍTÁS
- 1. Jogszabályi változások
Az építési szabályzatok változnak, és valószínű, hogy az eredeti épület felépítése óta újabb követelmények léptek életbe. Lehetséges, hogy alkalmazkodni kell a szigorított előírásoknak. Ez megnövelheti a költségeket, attól függően, hogy mennyire elavult a meglévő épület, és mennyi munka szükséges a jelenlegi építési előírások teljesítéséhez.
- 2. Költség – hosszú távú és rövid távon
Mennyibe kerül a felújítás hosszú és rövid távon? Megéri-e a felújítani, nem jár-e jóval több költségbe, mint újat építeni? Ugyanis felújítás során, alapos tervezés mellett is felmerülhetnek váratlan, jelentős költséggel járó plusz munkák, illetve előfordulhat, hogy a felújítás teljes átalakítást igényel mind belülről, mind kívülről.
- 3. Elhelyezkedés
Az épület olyan helyen található, ahol a felújítások valóban megtérülnek a beruházásból? Nem mindegy, hogy az ország, vagy adott város mely részén fogunk bele a beruházásunknak, illetve kiadhatóbbá vagy eladhatóbbá válik-e az ingatlan.
- 4. Az épület története és szerkezete
Először történik az épület felújítása? Mi az eredeti szerkezet élettartama? Van-e pontos nyilvántartás a korábbi felújításokról? Az épület története sokat elárul arról, hogy mennyi ideig képes fizikai szempontból szolgálni egy adott célra, de fennáll annak a lehetősége is, hogy az épület érzelmi értéket képvisel például egy a közösség számára. Fontos, hogy a végső döntés meghozatalakor vegyünk figyelembe minden tényezőt.
- 5. Lehetséges veszélyes anyagok
Az azbeszt, egyes festékek és tisztítószerek jelentős hatással lehetnek a felújítás költségeire és előrehaladására, tekintettel a veszélyes anyagok kezelésére vonatkozó előírásokra. Ha egy felújítás közepén hirtelen ilyen anyagokkal találjuk szembe magunkat, késlekedést okozhat és további költségeket vonhat maga után.
ÚJ ÉPÍTÉS
- 1. A környezeti fenntarthatóság
Új létesítmény tervezése és építése a nulláról lehetővé teszi az energiafogyasztás jobb ellenőrzését. Az építőanyagok, az alaprajzok, valamint az elektromos és vízvezeték-rendszerek mind energiahatékonyságot szem előtt tartva alakíthatók ki, ezáltal hosszú távon csökkentik az energiaköltségeket.
- 2. Modern technológia
A régebbi épületek gyakran nem képesek megfelelni a modern technológiai igényeknek. Egy új épület létrehozásának egyik előnye, hogy teljesen új rendszer kiépítésére ad lehetőséget (lásd. okos otthon).
- 3. Több lehetőség
A tervezők és építészek sokkal kevésbé vannak korlátozva. Csak a képzelet szab határt. Nem kell meglévő falakhoz alkalmazkodni.
- 4. Hatékonyabb elrendezés
Sokkal könnyebb megtervezni egy épületet, figyelembe véve egy meghatározott célt, mint egy már meglévő épületet átalakítani.
- 5. Kevesebb karbantartás
Az új anyagok, építési technológiákkal az épület hosszú távon kevesebb karbantartást igényel.
Andok Zsuzsanna
lakberendező, LOSZ tervező tag
+ 20 772 8166
www.azdesign.hu