A felelős műszaki vezető és a műszaki ellenőr személye az építkezéseken fordul meg és fontos feladatot lát el. A két munkakör hasonlósága nem csak abban merül ki, hogy mindketten az építkezés kivitelezését felügyelik. Talán a legfontosabb különbség azonban az, hogy ki kinek a megbízásából dolgoznak. Az építkezés minőségét, a minőség biztosítását ellenőrzik az ide vonatkozó kormányrendelet szabályozása szerint. Magánépíttetőként és beruházóként is igénybe vesszük a szolgáltatásaikat.
A műszaki ellenőr (ME) feladata
A műszaki ellenőrt alapvetően az építtető vagy a beruházó foglalkoztatja. Feladata, hogy az építkezés a jogerős építési engedélynek, terveknek megfelelően történjen. Rendszeresen ellenőrzi a kivitelező munkáját az építkezés folyamán. Figyel arra, hogy a műszaki tervek szerint épüljön a ház és a felhasznált anyagok minőségben, mennyiségben kövesség is az előírtakat. Feladata továbbá a költségvetés realitásának vizsgálata is. Miután ez menet közben is változhat, tájékoztatási kötelezettsége van az építtető, beruházó felé. Ő ellenőrzi és vizsgálja az építkezéssel kapcsolatos engedélyeket, a hatályos előírásokat is. Az építtető jogait és érdekeit képviseli. A műszaki ellenőrzést a tervezőtől is megrendelhetjük, hiszen az építendő épületet leginkább ő ismeri.
Foglalkoztatásának díja megtérül, ha figyelembe vesszük az esetleges pótmunkákat, a rossz építési megoldásokat. A műszaki ellenőrt építési engedélyhez kötött tevékenység esetén és egyszerű bejelentéssel érintett építkezéseknél is alkalmazzuk. Kötelező a foglalkoztatása az alábbi esetekben:
- ha a Közbeszerzési törvény alá tartozik a beruházás
- ha a kivitelezést több vállalkozó végzi
- ha nemzetgazdasági szempontból kiemelt építkezésről van szó
- ha az építés műemléket érint
A felelős műszaki vezető (FMV) feladata
A felelős műszaki vezetőt a kivitelező kötelezően alkalmazza és az ő érdekeit képviseli. Feladata a kivitelező védelme, hogy azt később ne lehessen felelősségre vonni a hibái miatt. A hibák elkerülése a foglalkoztatásának célja.
A felelős műszaki vezető feladatai többek között:
- a szakmunka irányítása
- az engedélyezett terveknek megfelelő megvalósítás
- betartatása a szakmai biztonságnak és minőségnek
- a szakszerű munkavégzés felügyelete
Az építési napló vezetésén felül feladatai közé tartozik az építőipari kivitelezési tevékenység munkafolyamatainak szakszerű megszervezése is. Ellenőrzi a szükséges vizsgálatok (pl. talajmechanikai) elvégzését, a kitűzés helyességét. Meghatározza és irányítja az építési műszaki feladatokat.
Foglalkoztatása nem kötelező jellegű akkor, ha az építést szakirányú végzettségű szakember irányítja. Nincs szükség felelős műszaki vezetőre
- ha az építmény tartószerkezeti rendszere nem változik
- ha a tartószerkezetek teherbíró képessége nem változik
- ha égéstermék-elvezető berendezés építésére nem kerül sor
- ha az építmény homlokzatának megváltoztatása (ide nem értve a védett épületeket) nem jár teherhordó szerkezeti változtatással
Tevékenységüket a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről szerint látják el és mérnöki kamarai jogosultsághoz kötött. Megtalálhatók a Magyar Építész Kamara vagy a Mérnöki Kamara névjegyzékében. A jogosultságot 5 év időtartamra adják, melyet később többször további 5 évre meg lehet hosszabbítani.